środa, 27 sierpnia 2014

W CZYM PRAKTYKA JOGI MOŻE POMÓC CZŁOWIEKOWI WSPÓŁCZESNEMU?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w klasycznym traktacie autorstwa Patańjalego - Jogasutrach, gdzie czytamy iż „praktyka jogi daje człowiekowi możliwość uniknięcia bólu, który może oczekiwać na niego w przyszłości”. Dotyczy to zdrowia – fizycznego, fizjologicznego i psychicznego – zdrowia postrzeganego jako stanu ciała i ducha, i to stanu, nad którym sami pracujemy. Patanjali mówi w swoim traktacie o kultywowaniu zewnętrznej i wewnętrznej czystości – oznaczającej nie tylko prawidłowe ćwiczenie kończyn i narządów ciała, ale także właściwy dobór diety, odpoczynek i w konsekwencji fizyczną i psychiczną równowagę. Wynikiem praktykowania tej czystości staje się harmonia – ciała, umysłu i ducha, i to właśnie ona staje się gwarantem naszego zdrowia. 


Nasze życie to ciagła gonitwa Bóg wie za czym? i Bóg wie po co. Medytacja pomaga nam się wyciszyć i zrównoważyć stan. Dobrze jeśli potrafimy wyciszyć się na samych siebie, umieć złapać oddech i na chwilę zatrzymać się i stanąć w miejscu. Umieć zamknąć oczy i widzieć o wiele więcej niż mając je otwarte. Czy wiadomo Ci, że ludzie o wyższym niż przeciętny poziomie wrażliwości na wszelkie bodźce z bardzo czułym układem nerwowym, który reaguje pobudzeniem silniej i dłużej niż u przeciętnego człowieka, otrzymuje też więcej informacji ze świata zewnętrznego i wewnętrznego ?Jest takich osób sporo, bo około 20% ludzkości. Specyfika układu nerwowego zdecydowanie wyróżnia ich z reszty społeczeństwa: wydają się być bardziej delikatni.Wrażliwcy dostają od świata wszystko w większej skali – to, co złe, i to, co dobre. Jeżeli otoczenie szanuje i wspiera ich nie oczekując, że staną się tacy jak inni, mają szansę rozwinąć swoje szczególne talenty wynikające z podwyższonej sensytywności , być inspiracją i przewodnikami dla reszty. Osoby wrażliwe intuicyjnie odbierają subtelne pozawerbalne informacje, dzięki czemu naturalnie dostrajają się do otoczenia i wyczuwają bez słów cudze emocje. Mają bogate życie wewnętrzne, które niestety rzadko uzewnętrzniają, choć często zdarza im się realizować swój potencjał w tworzeniu i odbiorze sztuki. Ponieważ cechują się silną empatią, znajdują satysfakcję pomagając innym. Medytacja jest dla nich nie tylko sposobem na relaks, lecz także sposobem na poznanie siebie, kontakt z podświadomością oraz budowanie świadomości wewnętrznego obserwatora, którego nie dotyczy żaden stres ani pobudzenie układu nerwowego. Rozwinięta świadomość obserwatora pozwala na wyjście ponad dyskomfort przeładowania bodźcami , dużo skuteczniejsze panowanie nad swoim życiem oraz pełniejsze zrozumienie wszystkiego, co się wydarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na to, że podobał wam się post zamieszczony powyżej. Pamiętajcie w komentarzach możecie przesyłać opinie, pytania na @ i nowe sugestie na kolejny post.