poniedziałek, 27 października 2014

CZYM JEST KARCZOCH?


1.W kwestiach zdrowotnych karczoch może poszczycić się na lada osiągnięciami. Już w starożytności znany był z tego, że leczył nadwyrężone wątroby bogatych ludzi, którzy nie szczędzili sobie ani alkoholu, ani tłustego jedzenia.
Ochronne działanie na wątrobę i drogi żółciowe to zasługa cynaryny, która powoduje wzrost produkcji żółci i obniżenie produkcji cholesterolu w wątrobie. Czyli oprócz pozytywnego wpływu na metabolizm wątroby stabilizuje stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wspomaga odchudzanie i normalizuje pracę jelit. Najwięcej cynaryny znajduje się w liściach, którym nadaje lekko gorzkawy posmak. Pozyskiwana z karczochów cynaryna znalazła już zastosowanie w medycynie i wyciągi z karczocha są zalecane w przypadku hipercholesterolemii.
2. Korzystną substancją jest inulina, o właściwościach podobnych do błonnika. Pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, nie tylko normalizuje sprawy jelitowe, ale też stabilizuje wchłanianie cukrów. Jest więc wskazana dla cukrzyków. Zapewnia również uczucie sytości, czyli pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów.
3.  Są i witaminy. Dużo niacyny. Karczoch zawiera też sporą dawkę witaminy C (20% RDA w 100g) oraz K (12%RDA). Jest doskonałym źródłem folianów(68μg/100g, 17% RDA), potrzebnych nie tylko w ciąży, ale także do właściwego funkcjonowania układu krwiotwórczego. 



Karczoch w kuchni
Karczochy spożywa się po wcześniejszym ugotowaniu, usmażeniu lub pieczeniu. Podaje się je jako zimną lub ciepłą przystawkę, z rozpuszczonym masłem lub sosami. Karczochy dobrze komponują się z pomidorami, anchois, jajkami, parmezanem, bazylią i cytryną, przez co znajdują zastosowanie w potrawach typowych dla kuchni włoskiej. Karczochami można wzbogacić na przykład zapiekanki czy pizzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na to, że podobał wam się post zamieszczony powyżej. Pamiętajcie w komentarzach możecie przesyłać opinie, pytania na @ i nowe sugestie na kolejny post.