niedziela, 14 września 2014

SUPLEMENTY DIETY - CZYM SĄ?

Wyjaśnienie czym są suplementy diety albo czym nie są. 
Nie są lekami, nie leczą chorób, ani bezpośrednio im nie zapobiegają, mimo to cieszą się ogromnym powodzeniem. 
Czy warto je stosować? Na pewno tak. Sięgając po garść kolorowych tabletek, trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Każdy powinien stosować suplementy diety. Dodatkowa dawka witamin i minerałów nikomu nie zaszkodzi. Zdrowa osoba, która na co dzień odpowiednio się odżywia, nie przebywa w wybitnie stresujących warunkach, ani nie pracuje ciężko fizycznie, nie potrzebuje dodatkowych porcji witamin i minerałów. 

 Suplementy diety przeznaczone są przede wszystkim dla osób, których organizm, najczęściej z powodu różnych chorób (takich jak na przykład cukrzyca), nie przyswaja określonych składników z pożywienia. Zapotrzebowanie na niektóre witaminy oraz pierwiastki wzrasta również w czasie ciąży oraz u osób, które podejmują duży wysiłek fizyczny.
Przyjmowanie substancji odżywczych w pożywieniu jest w każdym wypadku zdrowsze niż łykanie tabletek.
Większość witamin i pierwiastków jest przez organizm przyswajana lepiej w postaci spożywanego jedzenia. Niektóre witaminy są jednak wchłaniane znacznie skuteczniej w postaci syntetycznej. Tak dzieje się w przypadku kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Suplementację gotowymi preparatami warto rozważyć także w przypadku kwasów omega-3. Naturalnym źródłem tych substancji są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź czy makrela. Niestety, wiele z nich żyje w wodach zanieczyszczonych metalami ciężkimi i dioksynami. Producenci suplementów diety mają większą kontrolę nad tym, skąd pochodzą surowce do produkcji preparatów, więc przyjmowanie tabletek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Nadmiar witamin i składników mineralnych może mieć równie niekorzystny wpływ na organizm, co ich niedobór.
Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie (np. C, PP, kwas foliowy) nie jest groźny, ponieważ są one wydalane wraz z moczem. Jeśli jednak doprowadzimy do nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, K, mogą one kumulować się w organizmie i powodować rozmaite dolegliwości. Nadmiar witaminy A może doprowadzić do odwapnienia kości i nieprawidłowości w pracy nerek. Nadmiar witaminy D powoduje nudności, wymioty, biegunkę, częste oddawanie moczu oraz odkładanie się zbyt dużych ilości wapnia w tkankach miękkich.

 Preparaty witaminowe należy przyjmować podczas posiłku.
Witaminy powinny być przyjmowane tuż po posiłkach. Są one bowiem substancja organicznymi i przyjmowanie ich razem z pożywienia oraz składnikami mineralnymi stwarza lepsze warunki wchłaniania. Ponieważ witaminy rozpuszczalne w wodzie, szczególnie witaminy z grupy B i witamina C, wydalane są bardzo szybko z moczem, dlatego powinny być przyjmowane po trzech głównych posiłkach, by odnieść jak największe korzyści z ich suplementacji. Jedzenie, zawierające choć odrobinę tłuszczu (odtłuszczony jogurt również go zawiera!), zapewnia lepszą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na to, że podobał wam się post zamieszczony powyżej. Pamiętajcie w komentarzach możecie przesyłać opinie, pytania na @ i nowe sugestie na kolejny post.