sobota, 6 grudnia 2014

WĘGLOWODANY

Gdy jesteśmy na diecie bardzo często decydujemy się na ograniczanie węglowodanów z myślą, że to właśnie przez nie wyglądamy jak wyglądamy.

Jest to jednak jedna z gorszych decyzji, jakie możemy podjąć, gdyż nasza dieta, aby była zdrowa i bezpieczna, powinna zapewniać nam odpowiednich porcji wszystkich składników.
Węglowodany pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim są źródłem energii i materiałem budulcowym dla elementów strukturalnych komórek i różnych substancji czynnych. Mają także swój udział w tworzeniu błon komórkowych. Błonnik pokarmowy (nieprzyswajalne węglowodany) wspomaga perystaltykę jelit i korzystnie wpływa na przewód pokarmowy.
W przypadku węglowodanów ważna jest nie tylko ilość, ale i ich jakość. Negatywny wpływ na nasz organizm będą miały węglowodany oczyszczone, które będą sprzyjały tyciu. Najczęściej stosuje się mechaniczne sposoby oczyszczania, które pozbawiają produktów błonnika i innych składników (np. witamin z grupy B). W efekcie pozostają tylko cukry proste
Do cukrów prostych zaliczamy: glukozę, fruktozę i laktozę. Znajdują się one w produktach z białej mąki i cukrze rafinowanym. Cukry te ulegają szybkiemu wchłanianiu, co prowadzi do gwałtownego zwiększenia się poziomu glukozy we krwi i produkcji insuliny. Następnie poziom ten bardzo szybko spada, uzyskana energia gdzieś znika i pojawia się uczucie słabości, a także głód.
Dlatego, aby uniknąć szybkiego spadku energii i ponownego uczucia głodu, należy wybierać cukry złożone. Znajdziemy je w warzywach, owocach, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach zbożowych, makaronie pełnoziarnistym, ryżu brązowym, kaszy. Ze względu na ich złożoną strukturę, trawienie przebiega dużo wolniej. Dzięki temu nie odczuwamy głodu przez dłuższy czas. Dzieje się tak, gdyż poziom glukozy we krwi zachowany zostaje względnie na stałym poziomie. W związku z tym węglowodany złożone powinniśmy włączyć do naszej codziennej diety, aby dostarczały nam jak najwięcej glukozy, z której to energię czerpią nasz mózg, mięśnie oraz tkanki.
Zapotrzebowanie na węglowodany jest sprawą indywidualną, ale przyjmuje się, że powinny one stanowić 50-65% naszej diety. Przy czym 100 g to minimalna ilość jaką należy dostarczyć organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na to, że podobał wam się post zamieszczony powyżej. Pamiętajcie w komentarzach możecie przesyłać opinie, pytania na @ i nowe sugestie na kolejny post.